Maždaug nuo 2009 metų Lietuvoje pradėta intensyviai kalbėti apie socialinį emocinį ugdymą, ugdymo įstaigose imtos diegti įvairios programos. Daugiausiai mokinių yra ugdoma pagal šias programas: „Zipio draugai“, „Antras žingsnis“, „Paauglystės kryžkelės“ ir „Olweus“. Tačiau išradingi ir kūrybiški mokytojai savo darbe taiko ir įvairių kitų programų elementus. Šį kartą noriu pristatyti Panevėžio rajono Velžio lopšelio-darželio, kuriame, remiantis bandomuoju projektu, jau daugiau nei trejus metus vaikai ugdomi pagal socialinio emocinio intelekto ugdymo programos „Kimochis“ metodiką.

Žvilgsnis į programą „Kimochis“ ikimokyklinio ugdymo mokytojos metodininkės Daivos Ignatavičienės akimis. Žodis „kimochis“ kilęs iš japonų kalbos  ir reiškia jausmą. Ugdymo programa „Kimochis“ skirta emocinio intelekto ir vaiko charakterio ugdymui, pozityvaus elgesio skatinimui bei bendradarbiavimo įgūdžių lavinimui. Kimochiai – skirtingus charakterius turintys žaislai: Vikšrelis, Debesėlis, Katė, Balandė Meilė, Lipšniakojė, visi jie turi „jausmiukus“– mažas pagalvėles, ant kurių vienoje pusėje užrašyti jausmai, o kitoje pusėje nupieštas veidelis, atspindintis tą jausmą. Programos metodinių priemonių komplekte yra ir knygelės apie jausmus. Mylimiausias vaikų žaislas yra debesėlis, nes jis turi du skirtingus veidelius. Jei nuotaika keičiasi, vaikai į kimochių kišenėles gali įdėti kitus „jausmiukus“ (piktą, linksmą, liūdną ar draugišką), jiems labai patinka ieškoti „jausmiukų“. Dirbdama su kimochiais įprastai organizuoju 10–15 min. smagias, įtraukiančias ir inovatyvias veiklas, padedančias įgyti pasitikėjimo savimi ir išmokti spręsti sudėtingas socialines-emocines situacijas. Kadangi jau keletą metų Velžio lošelyje-darželyje įgyvendinu socialinio emocinio intelekto ugdymo programą „Kimochis“, pastebėjau jos vertę: vaikai sėkmingai sprendžia socialines ir emocines problemas, tampa geranoriškais ir kuria tvirtus santykius, priima sprendimus ir sprendžia keblias situacijas. Žinoma, vaikai gyvena realiame pasaulyje, todėl išgyvena ir įvairias emocijas, bet mokomės, kaip jas suvaldyti, pavyzdžiui, pyktį mes uždarome maišelyje!

Žvilgsnis svečio akimis. Paskambinusi į Panevėžio rajono Velžio lopšelį-darželį ir paprašiusi suteikti galimybę giliau susipažinti su socialinio emocinio intelekto ugdymo programa „Kimochis“ ir stebėti veiklą grupėje išgirdau atsakymą, kad atvykti galiu jau tą pačią savaitę (neslėpsiu, jog nustebau). Po poros dienų jau pravėriau naujuosius Velžio lopšelio-darželio teritorijos vartus (ilgai lauktus ir pagaliau sulauktus!). Žingsniuodama link pastato ir žvelgdama į ant grindinio plytelių besišypsančius, grėsmingai įžūlius, linksmus, sutrikusius ar ironiškus geltonus emocijų veidelius supratau, jog emocinis ugdymas šiame darželyje prasideda vos pravėrus vartus.  Tuo metu lopšelyje-darželyje buvo ir kitų svečių, tačiau direktorė Lilija  Miežinienė ir direktorės pavaduotoja Reda Revotė kaip visada pasitiko besišypsodamos. Pravėrus vaikų grupės „Bitutės“ duris ir pasisvečiavus apie pusvalandį pasidarė aišku, kodėl mokytojos iš karto sutiko priimti ir joms nereikėjo ypatingo pasirengimo. Spragsėdama fotoaparatu lyg ir pasislėpiau po žurnalistės kauke, bet iš tiesų atidžiu, daugiau kaip dvidešimties metų darbo su vaikais stažą turinčio žmogaus žvilgsniu stebėjau tai, kas vyksta. O vyko nuostabūs dalykai!!! Mokytoja Daivos Ignatavičienė ir vaikai jautėsi lyg žuvys vandenyje,  jų visiškai netrikdė svetimas žmogus, jie nuoširdžiai kalbėjosi apie savo emocijas, nepasigirdo kikenimo, kai berniukas, kurio tėtis įsidarbino kitame mieste, pasakė „man liūdna, nes tėtis nepasiima iš darželio“, ar tada, kai mergaitė ištarė „esu sunerimusi, nes dėdė išvyko į užsienį“. Nuoširdūs vaikiški draugų apkabinimai ir pagalba tam, kuriam dėl raidos sutrikimų pačiam dar sunkiai sekasi įvardyti savo emocijas, sukūrė ypatingą aurą. Vėliau mylimiausias vaikų kimochis Debesėlis keliavo iš rankų į rankas, ir tai, kaip meiliai prie savęs vaikai glaudė žaisliuką, puikiausiai parodė, kad programa gyva ne lopšelio-darželio dokumentuose, o mažose vaikų širdutėse. Tai tik dalis mano emocijų, kurias išgyvenau Velžio lopšelyje-darželyje, straipsnyje neaprašyta visa socialinio emocinio intelekto ugdymo programos „Kimochis“ įgyvendinimo metodika, tačiau susidomėjusiems ją ateityje puikiai galėtų pristatyti programos įgyvendinimą darželyje pradėjusi, bet šiuo metu savo mažylį auginanti Renata Lukoševičienė, jos veiklą tęsianti Reda Revotė, sumaniai kolektyvui vadovaujanti Lilija Miežinienė, o mokytojos Daivos Ignatavičienės auksinė patirtis, kaip iš programos pasirinkti tai, kas „geriausiai veikia“ tikrai būtų naudinga ne tik ikimokyklinio, bet ir pradinio ugdymo mokytojams.

Tuo pačiu emocijų veidelių keliu išeidama iš teritorijos prisiminiau ir kitus vizitus į šį darželį, atmintyje iškilo ir buvusios ilgametės darželio direktorės Palmos Butkuvienės šypsena. Užverdama darželio vartus pagalvojau: „Ugdymo įstaigos darbuotojai, kurie be specialių pasirengimų į realias veiklas sutinka priimti svečius, ir parodo aukštą savo emocinį intelektą (EI)“. Matyt, tai viso kolektyvo ne vienerių metų darbo rezultatas.

Renata Jankevičienė, Panevėžio rajono švietimo centro direktoriaus pavaduotoja

Daugiau apie socialinį emocinį ugdymą:

http://www.nmva.smm.lt/wp-content/uploads/2012/12/Socialinis-emocinis-ugdymas.-Kas-tai-Kuo-gali-mums-pad%C4%97ti-2009-gruodis.pdf

Apie emocinį intelektą skaitykite Daniel Goleman knygoje „Emocinis intelektas. Kodėl jis gali būti svarbesnis nei IQ

Anotation in English

This article is about the social emocional program “Kimochis” ir Panevezys district Velzys kindergarten. The “Kimochis” elementary program is a universal, school-based, social emotional Learning (SEL) curriculum designed to give children the knowledge, skills and attitudes they need to recognize and manage their emotions, demonstrate caring and concern for others, establish positive relationships, make responsible decisions, and handle challenging situations constructively.

More about program: http://www.kimochis.com/learn/elementary-program

More about Emotional and Social Intelligence:

Video “Crucial Competence: Emotional and Social Intelligence in Leadership” https://www.youtube.com/watch?time_continue=71&v=GQhbFkB-oLc

Books. Daniel Goleman “Emotional Intelligence” Daniel Goleman (1995, Bantam Books), The New York Times Best Seller; “Working with Emotional Intelligence” (1998, Bantam Books); Goleman’s most recent best-seller is Focus: The Hidden Driver of Excellence (Harper, 2013).

More about Daniel Goleman http://www.danielgoleman.info

 

 

 

Leave a Reply